Member Login Members Login
History
About Us Past Pres & Secys
Past Presidents & Secretaries
Presidents
Sl.No. Name From To
1 Lt.Col.G.V.Raja 17.11.1937 30.04.1971
2 Justice P Govindan Nair 01.05.1971 01.12.1979
3 Dr.P.P.Paulose 02.12.1979 27.11.1982
4 Sri.S.V.Pandit 28.11.1982 25.11.1984
5 Sri.C.Narayana Menon 26.11.1984 29.11.1986
6 Sri.K.K.Kamath 30.11.1986 25.06.1989
7 Sri K.Madhavan Nair 26.06.1989 30.06.1991
8 Sri.N.Gopinathan 01.07.1991 27.06.1993
9 Sri N.Gopalakrishnan Nair 28.06.1993 24.06.1995
10 Sri P.A.G.V.Raja 25.06.1995 29.06.1997
11 Sri V.Ram Mohan 30.06.1997 26.06.1999
12 Dr.P.A.Thomas 27.06.1999 24.06.2001
13 Sri P.Sreekumar 25.06.2001 29.06.2003
14 Sri.N.T.Menon 30.06.2003 27.06.2004
15 Capt.P.K.R. Nair 28.06.2004 26.06.2005
16 Sri.V.Ramkumar 27.06.2005 25.06.2006
17 Sri A.P.Nair 25.06.2006 29.06.2008
18 Dr.V.J.Thomas 29.06.2008 28.06.2009
19 Sri Sathish Kumar 28.06.2009 27.06.2010
20 Dr.V.J.Thomas 27.06.2010 25.06.2012
21 Sri S. Murugan 26.06.2012 29.06.2014
22 Sri M. R. Ramesh 29.06.2014 CONTINUING
Hon. Secretaries
Sl.No. Name From To
1 Sri T.P.Krishnan Nair 17.11.1937 20.02.1940
2 Sri P.R.C.Nair 21.02.1940 18.09.1943
3 Sri V.Narayana Pillai 19.09.1943 17.09.1949
4 Dr S.S.Pillai 18.09.1949 25.09.1954
5 Sri P.R.C.Nair 26.06..1954 28.08.1957
6 Sri K.E.Eapen 29.08.1957 27.09.1958
7 Dr K.G.Kottoor 28.09.1958 26.09.1959
8 Dr P.P.Paulose 27.09.1959 26.09.1962
9 Sri P.R.C.Nair 27.09.1962 30.07.1968
10 Dr P.P.Paulose 30.07.1968 13.11.1970
11 Sri K.K.Kamath 14.11.1970 27.11.1971
12 Dr P.P.Paulose 28.11.1971 25.11.1972
13 Sri K.Madhavan Nair 26.11.1972 20.11.1976
14 Dr P.A.Thomas 21.11.1976 25.11.1978
15 Sri N.Gopalakrishnan Nair 26.11.1978 07.11.1980
16 Sri K.G. K. Panicker 08.11.1980 20.11.1981
17 Sri P.Sreekumar 22.11.1981 23.11.1985
18 Sri V.Ram Mohan 24.11.1985 29.11.1986
19 Sri P.Sreekumar 30.11.1986 25.06.1989
20 Sri V.Ramkumar 26.06.1989 24.06.1990
21 Sri S.Murugan 25.06.1990 25.06.1994
22 Sri C.Satish 26.06.1994 29.07.1995
23 Sri N.T.Menon 30.07.1995 29.06.1996
24 Sri M.R.Ramesh 30.06.1996 29.06.1997
25 Sri Ramesh Kailas 29.06.1997 28.06.1998
26 Sri M.R.Ramesh 28.06.1998 27.06.2000
27 Sri S.Murugan 28.06.2000 27.06.2004
28 Sri G.Balakrishna Pillai 28.06.2004 27.06.2005
29 Sri G.Sashikumar 27.06.2005 25.06.2006
30 Sri H.Krishnamoorthy 25.06.2006 24.06.2007
31 Sri Sathish Kumar 24.06.2007 29.06.2008
32 Sri Biju. B 29.06.2008 24.12.2009
33 Sri N.Rama Iyer 24.12.2009 27.06.2010
34 Sri K.P. Vijayamohan 24.06.2010 26.06.2012
35 Sri S. Rajeev 26.06.2012 30.06.2013
36 Sri K. Neelakantan Nair 30.06.2013 26.06.2015
37 Sri S. Rajeev 27.06.2015 CONTINUING